Rekuperace vzduchu a její smysl

Slovíčko rekuperace může na někoho působit jako jeden z mnoha nesrozumitelných pojmů stavební terminologie, přestože opak je pravdou. Je to totiž princip, na kterém opravdu není nic složitého a nesrozumitelného. Pojďme se tedy podívat, jak rekuperace vzduchu funguje a jaké jsou její výhody pro běžného zákazníka.

Celá slavná rekuperace není nic jiného než obyčejná výměna vzduchu. Ta však neprobíhá samovolně, nýbrž je centrálně řízena. Po celém domě jsou rozmístěny decentrální větrací jednotky a právě onen centrální regulátor stanovuje, kdy má jaká jednotka větrat a na jak dlouho. Větrání tedy probíhá vždy jen na nezbytně dlouhý okamžik.

Decentrální větrání má přínos na zdraví obyvatel domu i pro jejich peněženky.

Výhody rekuperace

Jen z tohoto popisu jsou patrné výhody větrání s rekuperací. Tato forma větrání snižuje náklady na topení, protože klesá potřeba dodatečného vytápění objektu po větrání. Když si připočteme možnost získání státní dotace v rámci programu Nová zelená úsporám, jedná se kromě počáteční investice o velmi ekonomickou technologii.

S tím se pojí i zdravotní aspekt. Dochází k menším změnám teplot v objektu. Zároveň jednotky mají prachové filtry zabraňující šíření bakterií a roztočů. Pravidelné větrání domu zároveň snižuje i výskyt nemocí.

Kde mohu tyto technologie zakoupit?

Na českém trhu najdete hned několik prodejců těchto technologií. Můžete například sáhnout po celoevropském technologickém leaderovi inVENTer, který je prostřednictvím svého výhradního zástupce společnosti A-Invent dostupný i u nás. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na stránkách společnosti a o ostatní se již postarají zaměstnanci společnosti společně se svými smluvními partnery.